Pulai Sándor régi álma vált valóra azáltal, hogy a falunak ajándékozott értékes néprajzi és történeti jellegű gyűjteménye állandó helyet kapott a Lévai iskolában 2008. május 31-től. Sanyi bácsi megbízásából a gyűjtemény gondnokai: Erki Tibor, Harmatos Áronné, Sütőné Ványolós Márta, Varga Sándorné (Pulai Julianna), ifj. Verzár Csaba.
A néprajzi tárgyak kiállító helye az iskola pincéjéből fölhozatott régi katedrákból készült. A berendezést id. Verzár Csaba készítette el, elhelyezésükben ifj. Verzár Csaba segédkezett, a felújítási munkákat Erki Tibor irányította, a pénzügyeket Sütőné Ványolós Márta, majd Lendvai Péterné igazgatta.
2013-ban a FALUSZÉPÍTŐ EGYESÜLET kapta meg az önkormányzattól a jelenlegi épületet, s tette lehetővé, hogy a gyűjtemény itt kerüljön elhelyezésre. Az egyesület vezetője, Varga Zoltán figyelte és használta ki a pályázatok nyújtotta lehetőségeket, módot adva ezzel a hely megfelelő kialakítására. Lakóépületként a ház egész más képet mutatott, mint a mai állapot. Honti Attila és csapata végezte az átalakítást, az egyéb feladatok elvégzéséből elsősorban a gondnokok és az egyesület tagjai vették ki részüket.
Az épület első részébe néprajzi jellegű tárgyak kerültek úgy, hogy nyomon lehessen követni, mely eszközöket használtak régen a házban, melyeket a ház körüli munkálatoknál. Honismereti órákat is tartanak itt, az eszközök segítségével fel tudják eleveníteni a régi mesterségeket, Sanyi bácsi pedig hozzájuk kapcsolódó történeteket mesél. Az előtér másik felében a cipész asztala látható szerszámaival együtt, s itt vannak a település (de valószínűleg az ország) egyetlen halászasszonyának, Lipóczki Antalnénak a varsái, evezője, hálókötő-és javító szerszáma.
A konyhába Erdélyből került a tűzhely, a kredencet, asztalt, stelázsit Klárik Béláné adományozta, a füstös konyhát Pongrácz Márta festette fel a falra. Időleges kiállításra kapta meg a gyűjtemény Berze Tibor bögréit.
A belső szoba egyik részében a történeti jellegű anyagok kerültek elhelyezésre (fegyverek, kitüntetések, obsit, váltó, működőképes gramofon stb), a másik felében az iskolatörténeti kiállítás kapott helyet.
A falon az egykori iskolák képei elevenednek meg, a mellettük lévő fotók neves tanítókat idéznek emlékezetünkbe. (Fincziczki József, Lévainé Schaffel Margit, Kiss János, Szabó Lajos, Tábori Kálmán és felesége…) A község iskoláit egykor az ott tanítókról nevezték el. A mai napig Lévai iskolaként emlegetett épületben elsőként Lévai László és felesége tanított. A tárlókban a velük és más nevelőkkel kapcsolatos iratok olvashatók. Felettük a falon az egykori igazgatók arcképei, Szabó Magda Kossuth-díjas írónak a történelem verseny résztvevőihez intézett levele, továbbá régi fényképek láthatók, olvashatók. A parafán helyet kapó régmúltat idéző képek az idők folyamán cserélhetők. Az iskolatörténeti kiállítást rendezte, az anyagot összegyűjtötte, a teljes gyűjtemény leltározását végezte, a kiállítási teret berendezte a gyűjtemény háziasszonya: Harmatos Áronné.
Az udvaron közösségi teret alakítottak ki, háttérben kemencével, előtérben egy nagy hordóval. A 2014. szeptemberi megnyitón benépesült ez a tér, kézműves- és gyermekfoglalkozások, különféle programok (néptánc, mese, vers, stb) zajlottak itt, a kemencében sült a finom lángos. 2015-ben itt rendezte meg a FALUSZÉPÍTŐ EGYESÜLET Lakiteleken első ízben a MÚZEUMOK ÉJSZAKÁJÁT. A már felsorolt programok mellett az önkéntes tűzoltók nagy tüzet gyújtottak, de volt gyógynövényfüstölés és tűzugrás is, s persze ismét sült a kemencében erdélyi lángos és a falu lakói által hozott kelt tészta.
A hordó 1893-ban készült, benne és körülötte a szőlőtermesztéssel, feldolgozással kapcsolatos eszközök láthatók. A távlati tervek szerint az udvar másik részében tárlók épülnek, ide kerülnek a halászattal, szőlészettel kapcsolatos egyéb tárgyi emlékek.
A Pulai gyűjtemény látogatható: előzetes bejelentkezés alapján.
Cím: 6065 Lakitelek Széchenyi krt. 70.
Telefon: 70/931-7848, 76/728-449, 06/205768778
E-mail: hanejula[@]gmail.com